V roce 1953 vznikla v Hradci Králové Městská hudební škola, která se v roce 1961 přejmenovala na Lidovou školu umění se sídlem v Dukelské ulici. Po demolici původní budovy školy nalezla LŠU útočiště v objektu základní devítileté školy v ulici Maxima Gorkého (dnešní Habrmanově ulici). Roku 1976 došlo k rozdělení LŠU na dvě samostatné školy, z nichž jedna, dnešní ZUŠ Habrmanova, zůstala v budově a druhá se odstěhovala do prostor v ulici Na Střezině. Rok 1990 přinesl škole změnu názvu na Základní umělecká škola Habrmanova.
HUDEBNÍ OBOR poskytuje vzdělávání v základním studiu hry na klávesové nástroje: hra na klavír, elektronické klávesové nástroje, akordeon, ve studiu hry na smyčcové nástroje: housle, viola, violoncello, kontrabas, elektrické smyčcové nástroje, ve studiu hry na dechové nástroje: zobcová flétna, příčná flétna, hoboj, fagot, klarinet, saxofon, trubka, lesní roh, pozoun, baryton, dále ve studiu hry na další nástroje: hra na kytaru, hra na elektrickou a basovou kytaru, hra na bicí nástroje a ve studiu sólového zpěvu a populárního zpěvu.
V rámci studia se žáci učí souhře v nejrůznějších hudebních uskupeních různých žánrů a typů (Dechový orchestr, Junior Band, smyčcový orchestr Juventus Gradecensis, smyčcový orchestr Juventistrings, Electrostrings, Electrophonix, Tromboneband, Barbar trio, Minibar trio, Sax frappé, komorní soubor zobcových fléten Flautissimo, Kytarový orchestr, Pilařovo kvarteto, a celá řada dalších aktuálních hudebních seskupení). Některá hudební uskupení, v nichž působí naši žáci a absolventi, již přerostla rámec školy a stala se trvalou součástí hudebního života regionu, např. Little Company.
TANEČNÍ OBOR rozvíjí správné držení těla, zvyšování celkové pohyblivosti, pružnosti, obratnosti a koordinace. Od 3. ročníku se vyučuje současný tanec, který rozvíjí taneční projev žáků, prohlubuje jejich prostorové a hudební cítění a uvolňuje jejich tvořivé schopnosti. Klasická taneční technika upevňuje správné držení těla, zdokonaluje pohyby dolních a horních končetin a prohlubuje pohybovou koordinaci. Lidový tanec učí zvládnout základní kroky a charakteristické české a moravské lidové tance. Na II. stupni se vyučuje současný, lidový a klasický tanec, kde výuka je zaměřena k dokonalejšímu zvládnutí taneční techniky a klade důraz na osobitý taneční projev.
VÝTVARNÝ OBOR v současnosti nabízí tři hlavní zaměření: Výtvarná tvorba, Umělecké řezbářství a Fotografie a animace, a tři rozšířená: Grafická tvorba a 3D modelování, Textilní a designová tvorba, Kresba a malba podle modelu (příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru). Ve Výtvarné tvorbě žáci získávají celkovou výtvarnou průpravu, seznámí se s technikami kresby, malby, grafiky, modelování či konstruování z materiálů a moderními přístupy kombinování technik či konceptuálním uvažováním. V uměleckém řezbářství se žáci učí techniky intarzie, reliéfní a prostorové řezby a jejich polychromie. Obor Fotografie a animace navazuje na dřívější obor Animátorská tvorba a vyučují se zde základy klasických i moderních fotografických metod a žáci si vytváří animované filmy.